Размери: 30,5/20,5 см; 342 листа дебела хартия. Дървени корици с дебелина 1 см, покрити с кожа в кафяв цвят и запазен орнамент; има следи от закопчалки. Препис на хартия с филиграни и без, на л. 4, 7, 242, 332 и 333 е писано от друга ръка. Има пагинация с църковнославянски букви. Червени заглавни букви на стихирите. Обясненията на ирмосите също са с червен текст. Всяка стихира започва с обикновена заглавна червена буква. Има винетки в червено; приписка от по-късна дата на последния лист, писана от отец Димитър.
Размери: 28,5/21,5 см. Зелена кожена подвързия с остатъци от златен варак. Мастило с черен и червен цвят. Заглавки с червен, златен, син и зелен цвят. На някои листа има водни знаци с изображения най-често В † В, Р † Л и три полумесеца един под друг. Печати: на лист №№ 1, 4, 6, 8, 12, 22, 26, 31, 32, 36, 48, 50, 57 г, 67, 72, 76, 79, 86, 90, 94 „Преображенски манастир В. Търново“ и кръгъл печат с надпис „Търновски манастир „Св. Преобажение“. На лист №№ 1, 3, 5, 6, 7, 9, 10, 14, 15, 16, 17, 19, 21, 23, 25, 27, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 37, 39, 61 г, 67, 71, 72, 72 г, 76, 76 г, 77, 80 г има кръгъл печат с надпис „Окръжен държавен архив В. Търново“ . На л. 2 печат „Дирекция „Окръжен държавен архив“. В. Търново.
Размери: 23, 7/16 см; размери на корицата: 24,2/16,9 см, картон, обвит в светлокафява протрита кожа. Има оригинална фолиация с червени буквени цифри. На форзацния лист е прикрепен друг с дата 1961 г. с печата на Преображенския манастир и с подписа на игумена йеромонах Серафим. Хартия – бяла, средно дебела, грапава, с частично запазени водни знаци с изображение на медальон с барокова рамка и друг с изображение на ловджийски рог. Писмото е среден правилен нов църковнославянски полуустав, на края с летописни добавки със скоропис. Мастилото е предимно черно, червено се използва за колонтитули, заглавия, рубрики, лични имена, заглавни букви, цифри и др. Украсата е от нерамкирани геометрично-флорални заставки и стилизации със защриховка с червено и черно мастило и концовки във вид на фуниеобразни завършеци и геометрично-плетенични също запълнени с червено или черно мастило.
Корица с размери 24,4/17,6 см. Съдържа 8 л., изписани върху дебела грапава хартия основно с черно мастило на правилен полуустав с църковнославянски език с размери 24/16,9 см. Оригинална фолиация с черни кирилски буквени цифри, на последния лист с печата на Преображенския манастир и подписа на йеромонах Серафим от 1961 г. Украсата е червени заставки и червенослови и рамкирани геометрични стилизации със защриховка с пълнеж от червено и черно. Картон, обвит с кожа в светлокафяви, зелени и червени шарки с орнаменти.
Размери: 23,8/17,1 см. Ректо ? воден знак с изображение на птица върху щит, обрамчен с лаврови клонки. Следи от мастило при прегъването върху почетното празно място на листа. Печат на кадията. Версо ? печат „Килифар. Монастирь „Р. пр. Богородици", надпис на български от преводача на документа ? „№ 72, Шерийска заповед до полицията в Килифарево да не се пречи на ремонтирането на манастира. 1247? наша 1831 г."
Размери: 47,7/65,3 см; тугра на султана, 2 печата с надпис: „Окр. държ. архив – В. Търново“, на гърба подпис на османотурски и надпис на български: „с. Михалци Павликенска околия“.
Размери: 55,5/35,2 см. Ректо - печат върху буюрултията на дивана на Видинския пашалък. Версо - печат „Килифар. Монастирь "Р. Пр. Богородици", надписи на български: „№ 74 - Мюширска (генералска заповед) от Видин. 1842 г; за Плаковския манастир „Св. Илия"; за монастиря „Св. Димитър" в Балкана".
Размери: 78/53 см; с воден знак; тугра на султана, печат „Успение Пр. Богородици“ – Капиново, на гърба – подпис на осм.-тур. ез., надпис на гр. ез. и надпис на български „№ 8 Капиново Търновско“.
Размери: 35х20,7 см; ръкопис с черно мастило, новобългарски скоропис върху тънка потъмняла хартия без водни знаци. Най-отгоре има квадратен печат с надпис: „Монастирь Сто Преображение“. Най-отдолу са имената на игумена йеромонах Серафим и още 6 духовни и светски лица, свидетели по договора. На гърба има два лични печата.
Размери: 77,8/56,3 см; тугра на султана без водни знаци; на гърба следи от печат на осм.-тур. ез., надпис на гр. ез., надпис на български: „№ 3 ц. „Св. Марина“ – Търново“.
Размери: 11/16,5 см. Чернослов с използване и на червенослов. Тефтерче с дървени корици и черна кожена подвързия, с наличие на две бронзови ключалки! Има собствена пагинация 298 страници. Впоследствие документът е наново номериран, поради наличие на редица празни листове. Ръкописът съдържа 18 тетради от по 7 листа. Има откъснати листове между 6 и 7 тетрада. Авторът предварително е разлинирал листовете с тънка каракса, като чертите са видими на места и днес. Мастилото е предимно черно, червено се използва за колонтитули, имена, заглавни букви, определени термини като Бог, пеещи братя, евангелие, игумен, настоятел, трижди и т.н.има и нерагламентирана негова употреба. Украсата е от нерамкирани геометрично-флорални заставки и стилизации със защриховка с червено и черно мастило и концовки във вид на фуниеобразни завършеци и геометрично-плетенични също запълнени с червено или черно мастило. Хартията е плътна без водни знаци, пожълтяла от намокряне на първите 23 листа. След този лист до последния лист са видни в горния десен ъгъл следи от прегаряне на листа. Корицата и първите 3 листа са проядени от червеи, както и задната корица (л. 118 и 119) .
Размери: 75,5/51,2 см; на лицевата страна на листа – тугра на султана и коронован двуглав орел с разперени крила и буквени символи D A C в долния ляв ъгъл на фермана. На обратната страна на листа – подписи на османотурски език и надпис на български „№ 11 с. Паскалевец, Павликенско".
Размери: 79,5/55,1 см; на лицевата страна на листа – тугра на султана, без филиграни и надпис на български език „Края на м. Шеввал Х м. арабски – лунен 1273 г.“ На обратната страна на листа – подпис на османотурски на канцеларията и надпис на български език „с. Кесарево".
Размери: 39,5/28 см. Ректо - щампован печат върху хартията. част от надписите, за да изсъхнат по-добре, са посипани с рик. Ляво - подписи и печат на съставителя на писмото. Дясно - иджмал (извлечение от сметките на манастира). Версо - печат „Килифар. Монастирь „Р. пр. Богородици", надпис на български от преводача на документа „№ 68, Заявление от управата на Килиф. манастир за намаляване данъците на имотите, защото са обществени за бедните и християните. Остава без последствие. сене 1274 - наша 1857 г." Надписи на осм.-тур. ез., потвърждаващи отказа.
Размери: 75/55 см; на лицевата страна на листа ? султанска тугра, филиграни с изображения на луна с човешки образ и коронован двуглав орел с разперени крила и буквени символи; надписи на български език „библ. № 202" и „1275 лунна арабска година. Наша 1859 г." На обратната страна на листа – подписи на османотурски на канцеларията и адресата. Превод на български „До пашата началник на Търново и наместник съдия и мюфтия и други" Алейддин паша; надпис на български език „№ 14 с. Блъсковци, Фермана на „Св. Димитър" с. Блъсковци – Еленско".
Размери: 75,5/54,1 см; на лицевата страна на листа ? тугра на султана, филиграни с изображения на орел с разперени крила и букви F Z, текст на български език „Позволително от турското правителство за построяването на църквата в Чолакова махала". На обратната страна на листа – подписи на канцеларията на осм.-тур. ез.
Размери: 77/55,2 см; на лицевата страна на листа - тугра на султана и филиграни: разперен едноглав орел и буквени символи Т S G; луна с човешки образ; надпис на латиница. На обратната страна на листа – надпис на османотурски, преведен до адресатите „До областният директор на Дунавската област/ валия на ... област и Търновски окръжен управител и ... наместник съдия и мюфтия", подписи на канцеларията на османотурски език и надпис на български „№ 13 с. Маноя – Дряновско".
Размери: 43,5/35,7 см. Ректо - подпис и заверка с дата на съставяне на документа 1282 г. по Хиджра. Версо - печат „Килифар. Монастир "Р. пр. БОГОРОДИЦИ" и № 73. Надпис на български от преводача на документа „Опис на недв. имоти на Килифар. монастир 1866 г." Има и друг надпис на български - „Настоящето се отнася за всички имоти на монастиря преди 40 години от днес (един вид опис на имотите през това време) 1907 г. йеромонах Самуил." Надписи на осм.-тур. ез. като продължение от описа на имотите.
Размери: 22,5/15 см; л. 1. Ректо - печат, заверка на съдебни органи върху бланката, най-отдолу подписи на мухтари и печати на мухтарите на горната и долна махали на Килифарево. Версо - печат „Килифар. Монастир „Р. пр. БОГОРОДИЦИ" и № 53; л. 2 Ректо - печат-заверка от съдебни органи върху бланката. Версо - печат „Килифар. Монастир „Р. пр. БОГОРОДИЦИ" № 95 и надписи на български - „от поп Ивана на Колю - 2 дюлюма, на Вълка 2 дюлюма".
Размери: 79,58/56,5 см; на лицевата страна на листа – тугра на султана, без филиграни и надпис на български език „№ 4 с. Деково, Свищовско". На обратната страна на листа – подписи на канцеларията на осм.-тур. ез. и надпис на български „№ 4 с. Деково, Свищовско".
Размери: 19,9/13,6 см; ръкопис с черно мастило върху тънка хартия без водни знаци. Запазена част от восъчен печат на гърба на писмото. Използвани са псевдоними и главни букви на лицата, споменати в писмото.
Размери: 33,5/20,5 см; хартия без водни знаци, виолетово мастило. Написани са на архаичен език, заради честата употреба на двете носови гласни – големия и малкия юс (Он) и (Ен) и i (иже), използван от Бачо Киро.
Размери: 20,8/17 см; ръкопис с черно мастило върху хартия без водни знаци. Нанесени поправки с виолетово мастило на л. 50 и 51 – там, където е списъкът с имената на участниците в четата. Собствена номерация на страниците, като липсват 2-те най-важни, описващи смъртта на Хр. Ботев.
Размери на корицата: 34/25 см; размери на листовете: 33,5/24,5 см; хартия на редове, без водни знаци (14 листа). Протоколът е част от Протоколната книга на Славянското благотворително общество.
Размери на корицата: 34/25 см; размери на листовете: 33,5/24,5 см; хартия на редове, без водни знаци (14 листа). Част от протоколната книга на Славянската благотворително общество.
Размери: 27, 7/19,8 см.; 17 л. изписана карирана тънка хартия без водни знаци. На л. 1, 3, 13 и 17 има печати – линеарен с надпис „Преображенски манастир В. Търново“ и кръгъл с надпис „В. Търновскй монастирь Св. Преображение“ с кръст и клонка в средата. Текстът е новобългарски скоропис, като само на л. 13, 14 гр. и 17 гр. има писано на църковнославянски език. Има собствена номерация. Корици от твърд картон със зелена шарка с размер 27,8/20 см.
Размери: 24,3/21 см; ръкопис върху пожълтяла от времето хартия с трудно забележими следи от водни знаци. Най-отгоре има син печат, поставен от тогавашния директор на Народната библиотека в Търново Пенчо Крусев, с надпис: „Дар от Мария Хараламбиева В. Търново, 23 юни 1937 г.“ Най-отдолу са поставени подписите на живите свидетели, удостоверили с имената си истинността на това свидетелство: Доростоло-Червенски митрополит Григорий, д-р Стоян Чомаков, Иванчо Пенчович, Христо Тъпчилещов, Н. Михайловски и П. Р. Славейков.
Размери: 33,2/21 см; ръкопис върху хартия; най-накрая с друг почерк е написано: „Описание на посещението на Васил Левски и Ангел Кънчев в Елена от Сава Попхристов Кършовски“.
Размери на листовете: 20,7/16,2 см; ръкопис върху тетрадка с меки корици. Печати на първи лист – Дар от семейство Тодор Типографов В. Търново 1937 г.; Народна библиотека – Търново 1934 г., депозитни и Окръжен държавен архив – Търново; на всички останали листи правоъгълен печат на Народна библиотека – Търново.