Тефтер на Алексо Тричков Мечкарев, ктитор, епитроп, магер и певец в манастира „Св. Спас“ в Батановци от 1864–1885 г. Ф. 323К, оп. 1, а.е. 2, л. 1-42. Особено ценен
Размери: 11/16 см; черно-бяла, каширана, с надпис на гърба: „Подарък на Тако Пеев ву Трнъ от Цека Петковича български войвода май 1878 году Цариград“. Фото „Р. Sebah“ – Constantinople.
Цеко Бетков е български войвода от Ломско, националреволюционер. Участник в четата на Иван Кулин, Манчовата буна, Браилските бунтове, четата на Владислав Тадич, въстанието в Северозападна България от 1850 г., Кримската война, отбраната на Севастопол и Руско-турската война (1877–1878). Народен представител от Белоградчишка околия в Учредителното събрание. Участва в приемането на Търновската конституция. Народен представител в Първото обикновено народно събрание.
Фото „А. Г. Новер“. Размери: 11/17 см; черно-бяла, каширана. На гърба на снимката е написан текст: „Зиновия Петров от Враня стена, Радомирско, първи училищен инспектор в Кюстендилското педагогическо училище. Като инспектор обикаля селата с бел кон. Веднъж отива в с. Зелениград, учителствувал Цона Станков (Бисмарк). Като го видял, рекъл: „Он е, он е, на бел кон“. Първо да не е отделение, второ да е първо, трето да е второ отделение, четвърто да е трето, защото първо било неподготвено, а можело да нема четири отделения. Това е сторил, защото Зиновий е бил много взискателен и не се церемони с учениците, които не работят добре“.
Размери: 11/16 см; черно-бяла, каширана; с надпис на гърба „В знак на спомена на приятелят ми Т. Пеева Спаса Иван. Соколова. Гледай и не забравяй“. Фото „Кабинет-Портрет“, фотограф К. Н. Размов.
Спас Иванов Соколов е участник в Ботевата чета, отряда на Никола Войновски и групата на Димитър Икономов. Заловен и излежава присъдата си в Орхание и София. Заточен е на остров Родос. След Освобождението е назначен за окръжен управител на Врачански окръг. Сътрудник е на ВМРО.